„Koloratorium” pełne naukowych wyzwań i atrakcyjnych nagród! Ruszyła nowa edycja programu społecznego dla szkół z całej Polski

Każdy z nas ma w sobie swoje własne, wewnętrzne laboratorium. Jest nim nasz organizm. Jego działanie skrywa wiele tajemnic. Odkryją je uczestnicy programu społecznego „Koloratorium”. 25 października 2021 roku ruszyła najnowsza odsłona akcji, w której uczniowie, pod opieką nauczycieli, będą rozwijać swoje naukowe pasje i zyskają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród dla siebie oraz swoich szkół.

Dzięki udziałowi w „Koloratorium”, do tej pory aż 24 szkoły podstawowe całej Polski zyskały nowoczesne pracownie biologiczno-chemiczne. Teraz, w ramach nowej odsłony programu, organizowanego przez Śnieżkę, młodzi pasjonaci wiedzy z kolejnych szkół będą mogli zdobyć dla swoich placówek w pełni wyposażone, kolorowe laboratoria. W nowej edycji, wspierani przez swoich nauczycieli zgłębią sekrety ludzkiego organizmu.

Działaniom „Koloratorium” w tym sezonie towarzyszyć będzie charakterystyczna postać Profesora Główki, który jest nie tylko bohaterem programu, ale także przewodnikiem po fascynującym świecie nauki. Tradycyjnie nie zabraknie ciekawych treści merytorycznych, przygotowanych pod czujnym okiem prof. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej, pracownika naukowego Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.

Jak wziąć udział w programie? Zasady są proste – wystarczy do 17 stycznia 2022 roku zarejestrować szkołę poprzez dedykowany formularz na stronie: https://koloratorium.pl/school/login#logowanie  

W „Koloratorium” mogą uczestniczyć publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe z całej Polski, znajdujące się w miejscowościach liczących do 20 tys. mieszkańców. W ramach dwóch etapów konkursu: rundy zasadniczej i finałowej, na uczniów czekają inspirujące wyzwania, dzięki którym będą mogli oni „pogłówkować”, zdobywając dla swoich placówek punkty podnoszące pozycję szkoły w rankingu. Zdobyć je można m.in. za realizację różnorodnych zadań promujących zdrowe nawyki, aktywność fizyczną oraz współpracę grupową. Wszystkie te działania sprzyjają dostarczaniu organizmowi cennych związków chemicznych, niezbędnych do funkcjonowania mózgu oraz poprawiających samopoczucie. Punktowane będą więc m.in. zawody sportowe, tematyczne festyny czy występy artystyczne.

Dzięki realizacji różnych aktywności, szkoły zdobędą punkty, które będą mogły wymieniać na atrakcyjne nagrody, m.in. farby, gry planszowe czy pomoce dydaktyczne. 30 placówek z największą liczbą punktów przejdzie do rundy finałowej, gdzie ich zadaniem będzie przygotowanie krótkiego filmu nawiązującego do tematyki konkursowej. Nie zabraknie również konkursu indywidualnego skierowanego do uczniów. W nim będą mogli oni popisać się swoim talentem literackim oraz plastycznym. Dla laureatów przygotowano cenne nagrody. –  W najnowszej edycji „Koloratorium” uczniowie zajrzą do swojego wnętrza, będą mogli odkrywać i zrozumieć to, w jaki sposób działa ich własne, podręczne „laboratorium”, czyli organizm. Dowiedzą się też, jak zadbać o to, by nie zabrakło w nim żadnego z kluczowych składników.  W zdrowym ciele, zdrowych duch, dlatego w „Koloratorium” stawiamy na aktywności, które pomogą najmłodszym w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Współpraca przy wykonywaniu konkursowych zadań przełoży się nie tylko na punkty dla szkół, lecz także będzie doskonałą okazją do wspólnej zabawy i wytworzy wśród uczniów tzw. „hormony szczęścia”. „Koloratorium” angażuje całe szkolne społeczności i dostarcza wielu pozytywnych emocji – mówi Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej w Śnieżce.

W ramach konkursu szkoły powalczą o 10 kolorowych, w pełni wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów biologiczno-chemicznych, dzięki którym uczniowie zyskają jeszcze lepsze warunki do nauki. Ogłoszenie wyników najnowszej edycji „Koloratorium” nastąpi 1 czerwca 2022 roku ­­– będzie to więc dla najmłodszych wspaniały prezent z okazji Dnia Dziecka.

Zapraszamy szkoły podstawowe z całej Polski do wspólnej zabawy i udziału w konkursie – formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie https://koloratorium.pl/school/login#logowanie

Zachęcamy do śledzenia działań „Koloratorium” na stronie internetowej: https://koloratorium.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/KoloratoriumSniezki/