jumpthegap® – wystartowała kolejna edycja prestiżowego konkursu designu

To już 10. odsłona międzynarodowego konkursu jumpthegap®, organizowanego cyklicznie przez markę ROCA we współpracy z Centrum Designu w Barcelonie, dla wizjonerskich designerów, projektantów przedmiotów użytkowych i studentów wzornictwa. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 26 000 uczestników ze 150 krajów świata. W tym roku wyzwanie konkursowe polega na zaprojektowaniu innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w zgodzie z Agendą ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Konkurs ruszył 3 maja, a zgłoszenia można przesyłać online jeszcze do 3 czerwca br. poprzez formularz konkursowy na https://contest.jumpthegap.net/register/ jest aż 13 nagród pieniężnych o łącznej wartości 17 000 euro.

Przełom 2020 i 2021 roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, przyniósł wiele zmian w życiu gospodarczym i społecznym niemal wszystkich krajów świata. Dlatego każda aktualnie realizowana inicjatywa musi brać pod uwagę nowe wyzwania w pocovidowej rzeczywistości i patrzeć w przyszłość. Tak też jest w przypadku konkursu jumpthegap®, który w ramach 10. edycji nawiązuje do Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 w zakresie opieki zdrowotnej, higieny, ochrony planety, poszanowania różnorodności lub równego dostępu do postępu technologicznego. Dziesiąta edycja wyznacza nowy etap w rozwoju międzynarodowego konkursu projektowego Roca, napędzany kluczowymi wyzwaniami, przed którymi stoimy dzisiaj zarówno jako jednostki, jak i jako społeczeństwo.

„Koncepcja„ przyszłości ”uległa zmianie” – mówi Marc Viardot, dyrektor ds. Marketingu i projektowania korporacyjnego Grupy Roca. „Pojawiają się nowe wyzwania związane z pandemią, podczas gdy inne mają rosnące i żywotne znaczenie, takie jak ochrona planety, wspieranie jej różnorodności czy walka z nierównościami. jumpthegap® ewoluował, aby bardziej bezpośrednio reagować na te problemy, poszukując pomysłów, które są technicznie wykonalne, wnoszą wartość dodaną do innowacji i pokazują różnorodność, zrównoważony rozwój, ponadczasowość i zdolność adaptacji – wartości, które zawsze były częścią DNA Roca ”, dodaje.

Konkurs został podzielony na cztery nowe kategorie:

 • Wellness & Health – obejmuje projekty zapewniające użytkownikom nowy poziom komfortu i spokoju, odnoszące się do takich wartości jak równowaga i harmonia;
 • [Un]neutral design – projekty podkreślające indywidualizm natury ludzkiej i chęć niezależności, które w kreatywny sposób nawiązują do różnorodnych uzdolnień ludzi;
 • Water & Energy – projekty w duchu eko, które doceniają potrzebę inteligentnego i świadomego wykorzystania zasobów naszej planety;
 • Crisis & Emergency – projekty, które, dzięki wykorzystaniu elastycznych i powtarzalnych materiałów i technologii, stanowią odpowiedź na wyzwania związane z permanentnym kryzysem i sytuacjami nadzwyczajnymi.

Najważniejsze daty i nagrody

Projekty konkursowe – indywidualne bądź grupowe (maksymalnie 2 osoby), można wysyłać do 3 czerwca br. (konkurs wystartował 3 maja), za pośrednictwem strony: www.jumpthegap.net. Po preselekcji dokonanej przez przedstawicieli Roca Design Center i Roca Global Innovation Hub, jury oceni zgłoszenia w dwóch turach: od 16 do 27 czerwca (wyłonieni zostaną zwycięzcy w czterech kategoriach) i od 28 czerwca do 4 lipca (wyłoniony zostanie zwycięzca nagrody „Best of the Best”). Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas wirtualnej ceremonii rozdania nagród, która zaplanowana jest na 6 lipca br.

Jury wyłoni w tym roku aż 13 laureatów. Przyznane zostaną aż 4 nagrody po 2000 euro dla zwycięzcy w każdej kategorii, 8 nagród po 500 euro dla pierwszego i drugiego wicemistrza w każdej kategorii, oraz nagroda główna w wysokości 5000 euro dla projektu „Best of the Best”, wybranego spośród czterech zwycięzców.

Należy dodać że 10 edycja jumpthegap® nie zakończy się jednak ceremonią wręczenia nagród. Będzie on kontynuowany aż do 2022 roku z serią publicznych okrągłych stołów i debat, podczas których będą badane innowacyjne rozwiązania zapewniające bardziej zrównoważoną przyszłość, podczas których tegoroczni finaliści i zwycięzcy będą mieli możliwość omówienia swoich przełomowych projektów.

Projekty konkursowe oceniać będzie jury w składzie:

 • Shigeru  Ban – japoński architekt i zdobywca nagrody Pritzkera z 2014 roku, przewodnicząca kapituły konkursowej (Japanese architect and 2014 Pritzker Prize winner, Jury President);
 • Somi Kim – starszy dyrektor ds. rozwiązań opieki zdrowotnej w Johnson & Johnson (J&J) (Design Senior Director, Healthcare Solutions at Johnson & Johnson (J&J) Design);
 • Paul Priestman – projektant, prezes PriestmanGoode (Designer, Chairman of PriestmanGoode);
 • Andrea Trimarchi and Simone Farresin – założyciele studia projektowego Formafantasma (Founders of Formafantasma design studio);
 • Deborah Seward – dyrektor Regionalnego Centrum Informacyjnego ONZ w Belgii (Director of United Nations Regional Information Centre in Belgium);
 • Mariana Amatullo – prezes Cumulus International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media (President of Cumulus International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media);
 • Isabel Roig – dyrektor wykonawczy Centrum Designu w Barcelonie i prezes World Design Weeks (Executive Director of BcD Barcelona Design centre and President of World Design Weeks);
 • Marc Viardot – dyrektor ds. marketingu i projektowania korporacyjnego Grupy Roca (Roca Group’s Corporate Marketing and Design Director). 

Więcej informacji o konkursie pod adresem: www.jumpthegap.net

O jumpthegap®

to międzynarodowy konkurs projektowy promowany przez Roca od 2004 roku. Głównym celem jumpthegap® jest zaoferowanie międzynarodowej platformy dla młodych utalentowanych architektów i projektantów. Na tej platformie profesjonaliści z zakresu architektury i projektanci oraz studenci z całego świata mogą rozwijać i prezentować swoje talenty, tworzyć kreatywne rozwiązania dla przestrzeni łazienkowej.

Nowe spojrzenie jumpthegap® w przyszłość wywodzi się z przekrojowych wyzwań, jakie stawia Agenda ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 w zakresie opieki zdrowotnej i higieny, ochrony planety, poszanowania różnorodności lub równego dostępu do postępu technologicznego. W związku z tym konkurs stanowi wyzwanie dla nowych pokoleń projektantów i architektów, aby wymyślili rzeczywiste i innowacyjne rozwiązania dla przestrzeni łazienkowej, zarówno publicznej, jak i prywatnej, z prawdziwie społecznym, integracyjnym i zrównoważonym nastawieniem. Ostatecznym celem dla wszystkich uczestników jest zaprojektowanie produktu lub usługi, które rozwiązują którekolwiek z wyzwań zawartych w Agendzie 2030, zapewniają innowacyjną wartość dodaną i są technologicznie wykonalne.

O Roca

Roca to firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów do łazienki, a także ceramicznych płytek podłogowych i ściennych dla architektury, budownictwa i wyposażenia wnętrz. Firma działa w 170 krajach, posiada 85 centrów produkcyjnych i zatrudnia 24 000 specjalistów na całym świecie.

Ta rodzinna firma jest liderem na rynku w Europie, Ameryce Łacińskiej, Indiach i Rosji. Ma również silną obecność w Chinach i pozostałych krajach Azji, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Afryce. Dzięki temu jest światowym liderem w swojej działalności.

www.roca.com

O Barcelona Design Center (BcD)

BcD to organizacja, która wspiera innowacje, kreatywne talenty i promocję wzornictwa Barcelony na całym świecie i działa jako strategiczny partner w zakresie projektowania w celu tworzenia wspólnej wartości z firmami, przedsiębiorcami, profesjonalistami i instytucjami.

Centrum postrzega projektowanie jako czynnik transformacji, który napędza konkurencyjność, zrównoważony rozwój i pozytywny wpływ na społeczeństwo, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (Agenda 2030).

www.bcd.es

www.jumpthegap.net